توضیحات معاون دانشگاه آزاد درباره مجاز نبودن برخی رشته های ارشد و دکتری - پی ان یو نیوز - PnuNews - اخبار پیام نور
30 خرداد 1394

توضیحات معاون دانشگاه آزاد درباره مجاز نبودن برخی رشته های ارشد و دکتری

ایسکانیوز نوشت :

 

به گزارش اخبار پیام نور PnuNews.com معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اعلام وزارت علوم در خصوص رشته های مصوب دانشگاه آزاد اسلامی و ادامه تصویب این رشته ها گفت: امیدوار هستم که ما بتوانیم سایر رشته هایی که باقی مانده است را به همین شکل و با یک تعامل مناسب به سرانجام برسانیم. جای هیچ نگرانی برای دانشجویانی که در این رشته ها تحصیل می کنند و دانشجویانی هم که ان شااالله در مهر ماه وارد دانشگاه شوند وجود ندارد.


حسین غریبی در یک نشست خبری با حضور اصحاب رسانه در درباره پروسه تصویب رشته های دانشگاه آزاد اسلامی در وزارت علوم گفت: در ارتباط با تصویب رشته هایی که برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به وزارت علوم فرستاده بودیم، وضعیت به این گونه بود که بعضی از پرونده ها از قبل در وزارت علوم وجود داشت و وزارت علوم هم به صورت عادی و با روند معمولی آن ها را مورد بررسی قرار می داد و در این بررسی ها تقریبا تعداد زیادی از این پرونده ها به سرانجام رسیده است و تعدادی هم در حال بررسی است.


غریبی افزود: بخشی از این پرونده ها هم در کمیته ای 5 نفره ای که در این وزارتخانه تشکیل شد مورد بررسی قرار گرفت. از مجموع رشته هایی که برای تمام مقاطع در دانشگاه آزاد اسلامی اقدام کردیم تعدادی که در سال گذشته مصوب شده بود 1477 رشته محل بود.


غریبی ادامه داد: البته انتظار هم می رفت با توجه به پتاسیل خوبی که در مجموعه دانشگاه آزاد از لحاظ تعداد هیات علمی وجود دارد این همکاری ها صورت گیرد.

۶۵ هزار عضو هیات علمی


وی در ادامه در خصوص تعداد هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تعداد نفراتی که در هیات علمی با دانشگاه آزاد اسلامی همکاری نزدیک به 65 هزار نفر است که از این تعداد حدود 31 هزار نفر به صورت تمام وقت و نزدیک به 31 هزار نفر به صورت نیمه وقت در دانشگاه آزاد با ما همکاری می کنند.


وی افزود: در همین راستا یکی از بحث هایی که بین ما و وزارت علوم بود این بود که دانشگاه آزاد بتواند هیات علمی تمام وقت و نیمه وقت تامین کند که خوشبختانه این مشکل مرتفع شده و نظر وزارت علوم تامین شده است. با توجه به تامین نظر وزارت علوم در این رابطه و با توجه به تعامل خوب با وزارت علوم و البته آگاهی و اطلاع آن ها از پتانسیل های موجود در دانشگاه آزاد ها ان شاالله بقیه رشته ها هم به تصویب وزارت علوم خواهد رسید.


وی افزود: معاون آموزشی وزارت علوم از واحد های دانشگاه آزاد بازدید کرده اند، همچنین مدیران وزارت علوم از واحد های دانشگاه آزاد بازدید کرده اند و از دستاوردهای آموزشی و پژوهشی دانشگاه آزاد خبر دارند و اعلام این خبر تعداد مصوب رشته های وزارت علوم بیشتر در جهت تقویت این حرکت بوده است.


غریبی تاکید کرد: امیدوار هستم که ما بتوانیم سایر رشته هایی که باقی مانده است را به همین شکل و با یک تعامل مناسب به سرانجام برسانیم. جای هیچ نگرانی برای دانشجویانی که در این رشته ها تحصیل می کنند و دانشجویانی هم که ان شااالله در مهر ماه وارد دانشگاه شوند وجود ندارد.


وی در ادامه در خصوص تاثیر تعامل با وزارت علوم در روند کاری دانشگاه آزاد گفت: با توجه به شناختی که وزارت علوم از دانشگاه آزاد اسلامی پیدا کرده است و به خاطر وجود پتانسیل خوب دانشگاه آزاد توانسته ایم اعتماد وزارت علوم را برای انجام کارهای اموزشی و پژوهشی جلب کنیم. از این جهت تعامل بسیار خوبی برقرار شده است.


غریبی ادامه ادامه داد: از سوی دیگر ما در دانشگاه آزاد تمام نهادهای آموزشی را بیش از این که رقیب بدانیم همکار خود می دانیم. دولت تدبیر و امید این استراتژی و راهبرد را با دانشگاه آزاد به وجود آورده است و این راه برد مناسب که نتیجه اش همکاری ما با وزارت علوم است موجب شده است که بتوانیم یک هم افزایی را ایجاد کنیم.


معاون اموزشی دانشگاه آزاد افزود: در همین راستا و در یک نگاه جدید به سمتی پیش برویم که بتوانیم اثر بخشی این همکاری خوب را به وجود آوریم و این همکاری در بخش های آموزشی و پژوهشی اثربخش کنیم. اگر چنان چه با این نگاه مباحث را پیش ببریم در واقع به دنبال این هستیم که با منابعی که در بخش خصوصی و با همکاری مردم حرکت می کند، موفق بوده ایم.


غریبی یادآور شد: باید حقیقتا گفت که درخواست مردم از دولت این است که ما بتوانیم آموزش بهتری و در کنار آن پژوهش بهتری داشته باشیم و در نهایت هم این آموزش و پژوهش موجب این شود که در کشور مان انسان های فرهیخته و با دانش به عنوان زیر ساخت اصلی برای تغییر فرهنگ در ارتباط با همه چالش های موجود به وجود آید.


معاون اموزشی دانشگاه آزاد گفت: امیدوار هستم که در آینده بتوانیم با همکاری که با وزارت علوم خواهیم داشت بتوانیم یک توسعه علمی را در این جهت به عنوان یک راهبرد اساسی برای کشور محقق کنیم.


رشته ها چگونه مجوزدار می شوند؟

غریبی در ادامه این نشست در خصوص روند تصویب پرونده های دانشگاه آزاد در کمیته 5 نفره گفت: همانطور که اشاره کردم بخشی از رشته های مصوب از طرف کیمته 5 نفره متشکل در وزارت علوم پیگیری می شود که 243 رشته محل را را در شورای گسترش مصوب شد و از آن سو تعداد 579 رشته هم در کارشناسی ارشد در این کمیته 5 نفره مصوب شد.


وی ادامه داد: از طرفی غیر از این کمیته 5 نفره، از قبل پرونده هایی را برای وزارت علوم ارسال کرده بودیم که از این مسیر هم در هر دو مقطع ارشد و دکتری هم بالغ بر 1000 رشته محل در مقاطع ارشد و دکتری مصوب شد و حدود 500 رشته محل هم در کارشناسی و کاردانی داریم که در وزارت علوم مصوب شده است.


وی در خصوص تشکیل کمیته 5 نفره برای تصویب رشته های دانشگاه آزاد گفت: ما بیش از 42 واحد علوم تحقیقات در کشور داشتیم که در یک تصمیم گیری بین هر دوطرف دانشگاه آزاد و وزارت علوم قرار شد، منابع انسانی و فضاهای فیزیکی مان در دانشگاه هایی که در مراکز استان ها، شهرستان های بزرگ و واحد های علوم تحقیقات وجود دارد را در یک تجمیع هماهنگ با توسعه علمی کشور برای استفاده از منابع انسانی و فضاهای موجود در کشور انجام دهیم. در کنار این قضیه در دولت قبل برای واحدهای علوم تحقیقات دوره های کارشناسی ارشد و دکتری شکل گرفته بود که قابل ادامه به آن صورت نبود. دلیل آن هم این بود که از کیفیت مناسبی برخوردارد نبودند.


غریبی افزود: در این توافق که شکل گرفت قرار بر این شد که دانشگاه آزاد با معرفی رشته های جدید در مقاطع ارشد و دکتری بتواند این توافق را تکمیل کند. به همین سبب این کمیته 5 نفره هم شکل گرفت تا بتوانیم در روند اجرایی شدن توافقات تسریع به عمل آوریم. در این کمیته 5 نفر دکتر شریعتی نیاسر ، دکتر ذکایی و دکتر حسینی از طرف وزارت علوم و دکتر علوی فاضل و بنده هم از طرف دانشگاه آزاد پیگیر تصویب رشته محل ها هستیم.


جذب ۲۲ هزار عضو هیات علمی

غریبی افزود: به خاطر پتانسیل خوبی که دانشگاه آزاد در جذب هیات علمی ایجاد کرده است در سال گذشته حدود 22 هزار نفر اعضای هیات علمی را به کلیه واحد ها معرفی کرده‌ایم که فرآیند جذب آن ها در حال سپری شدن است و در این فرآیند تصمیمی که داریم این است که برای سال 93پنج هزرا نفر و برای سال 94 پنج هزار نفر را جذب کنیم. پرتال سال 94 تا هفته آینده برای واحد ها ارسال خواهد شد.


معاون اموزشی دانشگاه آزاد یادآور شد: البته این پرتال در شهریور ماه امسال مجدد باز خواهد شد و این فرصت برای علاقه مندان به وجود خواهد آمد تا با ارسال مدارک ثبت نام خود را انجام دهند. این اقدامات ما در جهت جذب هیات علمی و همچنین نگاه خوبی که در بخش سازندگی برای پشتیبانی وجود دارد باعث ایجاد فضای جدیدی در تعاملات ما با وزارت علوم شده است و همین تغییر رویه در دانشگاه آزاد باعث به وجود آمدن این نگاه جدید در وزارت علوم شده است.


وی در ادامه در خصوص امار رشته های مصوب در دانشگاه آزاد اسلامی در دوره های قبل نسبت به دوره مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی گفت: اگر بخواهیم این تعامل و نگاه را با سال های قبل هم مقایسه کنیم بازهم شاهد خواهیم بود که این روند چگونه به پیشرفت دانشگاه آزاد کمک کرده است. در همین راستا طبق امار در سال 83 تعداد مجوز ارشد و دکتری 34 رشته محل بوده است، درسال 84 این عدد 98 رشته محل بوده است و در سال های بعد هم به همین صورت اما در سال اخیر و در دوره مدیریت جدید دانشگاه آزاد در همین امار رسمی که از جانب وزارت علوم اعلام شده است 243 رشته دکتری و 1000 ارشد بوده است که اصلا با سال های گذشته قابل مقایسه نیست.


غریبی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا این تعداد جذب هیات علمی در آموزش عالی کشور سابقه داشته است گفت: خیر، خود آموزش عالی کشور شامل بخش های دولتی و غیر انتفاعی هم چنین ادعایی ندارند . شاید جذب ما در سال بیش از دو نیم برابر دانشگاه های دولتی باشد و این نمود خوبی برای نگاه به بخش خصوصی در توسعه علمی کشور است که برای توسعه کشور یک راهبرد محسوب می شود. از طرفی آموزش عالی هم که همیشه خواستار دانش بیشتر و سواد بالاتر جوانان بوده است می تواند این موقعیت را به عنوان فرصت استفاده کند. زیرا انسان های با دانش کشور را طور دیگری خواهند ساخت، فرهنگ کشور را تغییر خواهند داد. مهمترین عامل تغییر فرهنگ، آموزش است و اگر بتوانیم اموزش را به عنوان مبنای اصلی در تغییر فرهنگ معرفی کنیم معنای آن این است که فرهنگ را به عنوان منبع نگاه کرده ایم و در نتیجه آن مدیریت فرهنگی هم افزایی در کشور ایجاد خواهد شد. این هم افزایی برای ملت می تواند خوشایند باشد و قدرت علمی کشور را بالا ببرد. از طرفی بالا بردن توانایی در این دو عرصه باعث بالا رفتن قدرت اجتماعی خواهد شد.


وی در پایان گفت: از طرفی هم این مسائل باعث بالا رفتن قدرت اقتصادی کشور خواهند شد. بالا رفتن قدرت اقتصادی هم به وجود آورنده قدرت دفاعی و سیاسی خواهد بود. در پایان باید عرض کنم که وجود همه این مسائل باعث انسجام ملی و اجتماعی در سطح کشور خواهد شد.

 

قبل از ورود به دانشگاه پیام نور باید بدانید

ورودی جدید به دانشگاه پیام نور باید بدانند

دانلود لیست منابع و ارائه دروس پیام نور ترم بهمن 99 کلیک کنید

 

 

دانلود رایگان نمونه سوال با جواب پیام نور

 

 

برای ارسال نظر از فرم زیر استفاده کنید

پی ان یو نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
در صورتی که سوالی دارید باید از قسمت " پرسش و پاسخ " سایت استفاده کنید

قوانین ارسال نظر پرسش و پاسخ

 

 

 

 


نمونه سوالات پیام نور
سامانه پرسش و پاسخ اخبار پیام نور

 

این سایت هیچگونه وابستگی به دانشگاه پیام نور و مدیریت آن ندارد
کلیه حقوق این سایت ، متعلق به PnuNews.com می باشد و استفاده از مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است .
طراحی سایت : پی ان یو نیوز
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است