دستورالعمل اجرایی نحوه معرفی به استاد دانشگاه پیام نور - پی ان یو نیوز - PnuNews - اخبار پیام نور
8 بهمن 1395
معرفی به استاد پیام نور

دستورالعمل اجرایی نحوه معرفی به استاد دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور دستورالعمل اجرایی نحوه ارائه درس به صورت معرفی به استاد را تصویب کرد

 

به گزارش سایت پی ان یو نیوز PnuNews.com براساس آنچه که شورای آموزشی دانشگاه پیام نور بررسی و تصویب کرده است از این پس مراکز و واحدهای پیام نور باید مطابق با دستورالعمل اجرایی نحوه ارائه درس به صورت معرفی به استاد اقدام کنند.
دانشجویان کارشناسی پیام نور در صورتی که فقط و فقط یک و یا دو درس نظری بدون در نظر گرفتن تعداد واحد باقی مانده داشته باشند می توانند آن دروس را به صورت معرفی به استاد بگذرانند.(همه دروس بجز آن یک یا دو درس باید پاس شده باشد)
دانشجویان کارشناسی ارشد آموزش محور و پژوهش محور در صورتی که تنها یک درس نظری باقی مانده داشته باشند می توانند آن درس را معرفی به استاد بگیرند
 

 

دستورالعمل اجرایی نحوه ارائه درس به صورت معرفی به استاد
این دستورالعمل بر اساس آیین نامه آموزشی دوره های کاردانی و کارشناسی و آیین نامه آموزشی دوره کارشناسی ارشد، به منظور ایجاد وحدت رویه در ارائه درس، به صورت معرفی به استاد تهیه و تنظیم شده است.


ماده 1: دانشجوی دوره های کاردانی و کارشناسی (پیوسته یا ناپیوسته) که برای فراغت از تحصیل تنها دو درس نظری باقیمانده داشته
باشد، می تواند امتحان آن دو درس را خارج از تاریخ امتحانات اعلام شده در تقویم دانشگاهی از طریق معرفی به استاد بگذراند.

ماده 2: دانشجوی دوره کارشناسی ارشد اعم از شیوه آموزشی و شیوه پژوهشی، که برای فراغت از تحصیل تنها یک درس نظری اعم از؛ دروس باقیمانده سر فصل دوره، جبرانی کارشناسی و جبرانی میانگین داشته باشد ( بجز دروس روش تحقیق و سمینار) می تواند آن درس را خارج از تاریخ امتحانات اعلام شده در تقویم دانشگاهی به صورت معرفی به استاد انتخاب و بگذراند. دانشجوی شیوه پژوهشی قبل از دفاع از پایان نامه مجاز به اخذ و گذراندن درس معرفی به استاد می باشد.
تبصره 1: ارائه دروس عملی، کارآموزی، کارورزی و پروژه به صورت معرفی به استاد در تمامی دوره های تحصیلی ممنوع می باشد.
تبصره 2: در صورتی که دانشجو درس نظری – عملی را الزاما در نیمسال آخر انتخاب و در بخش عملی آن، نمره قبولی کسب نماید و در بخش نظری نمره مردودی اخذ و یا غیبت کرده باشد، می تواند واحد نظری را به صورت معرفی به استاد (با رعایت مقررات ماده 1) اخذ و پس از کسب نمره قبولی، نمره عملی نیز ثبت شود.

ماده 3: دانشجو موظف است پس از اطمینان از گذراندن کلیه دروس دوره، تقاضای خود را از طریق پیشخوان خدمت دانشگاه در سیستم جامع گلستان ارائه نماید. در صورت عدم احراز شرایط معرفی به استاد، مسئولیت بر عهده دانشجوی متقاضی است. آموزش مرکز یا واحد مربوط نیز، باید پس از ثبت کلیه نمرات دروس دانشجو در سامانه گلستان و بررسی کلیه سوابق تحصیلی وی و محرز شدن موضوع ماده 1 یا 2 اقدام به تایید تقاضای معرفی به استاد نماید. درغیر اینصورت دانشجو ملزم به گذراندن مجدد دروس معرفی به استاد به همراه کلیه دروس باقیمانده سرفصل مطابق آیین نامه ومقررات آموزشی در اولین نیمسال است. مسئولیت اجرای آن به عهده کارشناس آموزش مرکز یا واحد می باشد.

ماده 4: آموزش مرکز یا واحد باید حداکثر ظرف مدت ده روز کاری بررسی های اولیه را انجام و در صورت احراز شرایط، دانشجو را با هماهنگی مدیر رشته و معاون مرکز/واحد مربوط، به استاد واجد شرایط معرفی نماید. نمره درس نیز باید حداکثر ظرف مدت 10 روز توسط استاد درس به آموزش اعلام گردد. کلیه امور مربوط به معرفی به استاد طبق تقویم آموزشی دانشگاه باید حداکثر در مدت 20 روز کاری به اتمام رسیده و نمره در سامانه گلستان ثبت شود.
(امکان ثبت نمره از قسمت ثبت و اصلاح نمره در سیستم گلستان وجود دارد)

ماده 5 : استاد درس مربوط موظف است در تاریخ اعلام شده و به طور رسمی با نظارت آموزشی مرکز یا واحد نسبت به برگزاری امتحان درس معرفی به استاد (به صورت کتبی) اقدام و نمره و برگه امتحان دانشجو را به اداره امتحانات مرکز و واحد تحویل دهد. دانشجو نیز موظف است طبق برنامه ای که آموزش یا استاد مشخص می کند نسبت به شرکت در جلسه امتحان اقدام نماید


ماده 6: چنانچه دانشجو در امتحان درس معرفی به استاد غیبت نماید یا نمره قبولی کسب نکند، غیبت یا نمره مردودی در سامانه گلستان درج و در سوابق تحصیلی وی ثبت خواهد شد. در این شرایط دانشجو می تواند به اخذ مجدد درس به صورت معرفی به استاد و پرداخت شهریه مجدد اقدام نماید، این گونه دانشجویا ن تا زمانی ک ه مشکل سنوات یا مشمولیت نظام وظیفه نداشته باشند، امکان اخذ درس، بصورت معرفی به استاد مجدد با پرداخت شهریه مربوط را دارند.

ماده 7: دانشجوی معرفی به استاد، ملزم به پرداخت شهریه ثابت و شهریه متغیر برابر مصوبات دانشگاه می باشد.

ماده 8: شرایط انتخاب استاد برای اخذ امتحان معرفی به استاد به شرح زیر است
-عنوان درس را رشته تحصیلی استاد مطابقت داشته باشد
– استاد ترجیحا از اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور مرکز/ واحد یا سایر مرکز همجوار انتخاب شود . در صورتی عدم دسترسی به عضو علمی پیام نور به ترتیب اعضای علمی سایر موسسات آموزشی و پژوهشی و سپس مدرسان مدعو با مدرک دکتری تخصصی در اولویت قرار گیرند
– در دروس معارف اسلامی باید از مدرسان دارای صلاحیت مورد تایید نمایندگی نهاد رهبری استفاده شود

ماده 9: به ازای هر دانشجو معرفی به استاد، دو ساعت حق التدریس به استاد حائز شرایط ماده 8، پرداخت می شود. هر عضو علمی در هر نیمسال تحصیلی حداکثر می تواند تا 48 ساعت (معادل 3 واحد نظری) و در دوره تابستان تا 16 ساعت ( 1 واحد نظری) درس معرفی به استاد اخذ و حق التدریس مربوط را دریافت نماید. هر گونه پرداخت خارج از سقف تعیین شده ممنوع می باشد. دفتر برنامه ریزی آموزشی سازمان مرکزی باید شرایط اعمال این ماده را به صورت مکانیزه در سامانه گلستان در اسرع وقت فراهم کند تا حق التدریس مربوط از طریق سامانه گلستان محاسبه و پرداخت شود. تا اجرایی شدن این مهم در سامانه گلستان هر گونه پرداخت در این خصوص، در چارچوب این دستورالعمل محاسبه و از اعتبارات استان قابل پرداخت می باشد.

ماده 10 : در صورت کسر ساعت موظف تدریس در نیمسال اول و دوم، در هر نیم سال تحصیلی حداکثر 3 واحد معادل می تواند بدون
پرداخت حق الزحمه به عنوان واحد معادل در سامانه گلستان، برای عضو علمی ثبت و لحاظ گردد. مرجع تایید این بخش رییس استان و پس از بررسی و اعمال آن در سامانه گلستان از طریق مدیریت برنامه ریزی آموزشی سازمان مرکزی می باشد.

این دستور العمل در شورای اموزشی دانشگاه مورخ 20 / 4 / 94 بررسی و به تصویب رسید و از ابتدای سال تحصیلی 95-94 لازم الاجرا است
است.

برای دانلود دستور العمل نحوه ارائه معرفی به استاد پیام نور کلیک کنید

 

دستورالعمل معرفی به استاد پیام نور
دستورالعمل نحوه معرفی به استاد پیام نور

 

قبل از ورود به دانشگاه پیام نور باید بدانید

ورودی جدید به دانشگاه پیام نور باید بدانند

دانلود لیست منابع و ارائه دروس پیام نور ترم بهمن 99 کلیک کنید

 

 

دانلود رایگان نمونه سوال با جواب پیام نور

 

 

 1. sajad پاسخ

  مگه قبلا چند تا درس یا چند واحد میتونستن معرفی به استاد بگیرن

 2. جعفر پاسخ

  سلام خسته نباشید…خواهش میکنم ب دانشگاه هم بگید ک این بخشنامه تصویب شده اخه دانشگاه اردکان قبول نمیکنه..ما مشکل داریم دو ترم پایان نامه رو گرفتم ی درس دارم هنوز پاس نشده میخام معرفی ب استاد بگیرم..لطفا راهنمایی کنید

 3. mj پاسخ

  سلام
  از من دو درس نظری (4 واحد) باقی مونده. حتما باید این دو درس رو از طریق معرفی به استاد بگذرونم یا میشه از طریق همون ثبت نام اصلی اقدام کرد؟
  سپاس

 4. علیرضا پاسخ

  سلام درس عملی-نظری اگر نمره عملی را کسب کنیم قسمت نظریش را چند ترم بعد میشود معرفی به استاد گرفت.با تشکر….

 5. مجتبی پاسخ

  سلام.یک درس سه واحدی رو برداشته بودم که یک واحدش عملی بود و دو واحدش نظری.به امتحان نرسیدم و برام غایب در امتحان خورده.ولی استاد نمره ی یک واحد عملی رو برام ثبت کرده.آیا میتونم اون دو واحد نظری باقی مونده رو معرفی به استاد کنم

 6. محمد پاسخ

  سلام درس عملی-نظری اگر نمره عملی را کسب کنیم قسمت نظریش را چند ترم بعد میشود معرفی به استاد گرفت.با تشکر…

 7. محمد پاسخ

  سلام خواهشا اگه امکانش هست یکی جواب سوال منو بدین..
  واسه معرفی به استاد تحقیق در عملیات ۱ رو به جای درس تحقیق در عملیات انتخاب کردم امتحانشم دادم نمره ۱۸ گرفتم این دو درس کدهاشون با هم فرق داره .
  من الان باید چکار کنم؟

 8. محمد پاسخ

  من موندم پیام نور چرا درسی رو که مربوط به رشته من نیست اجازه انتخاب میده…فقط هدفشون اینه که دانشجو درسی رو اشتباه انتخاب کنه تا پول الکی بگیرن…ولی از این ور دانشجو یک ترم باید اضافه درس بخونه

 9. اااا پاسخ

  سلام من درس معرفی به استاد را دوباره افتادم میتونم الان در امتحان شرکت کنم

 10. حامد آشنا پاسخ

  سلام

  من ارشد قبولم و الآن 14 واحد تا پایان تحصیلم مونده. می تونم 8 واحد ترم تابستان بردارم و 2 درس معرفی به استاد؟ این طوری فارغ التحصیل شهریور میشم؟ برای ثبت نام در ارشد مشکلی نخواهم داشت ؟؟؟

 11. اسدی پاسخ

  با سلام.من فقط دو واحد درسم مانده.برای معرفی به استاد چطور باید اقدام بکنم؟ در سیستم گلستان گزینه معرفی به استاد نیست. لطفا راهنمایی کنید.

 12. ناهید امیری پاسخ

  با سلام ورودی 94 فراگیر هستم. دو درس نظری و پایان نامه را میتوان در ترم مهر 97 اخذ کرد؟ یا باید تابستان یکی از دروس را معرفی به استاد بگیرم؟

 13. شیما رحیمی پاسخ

  سلام 

  من فقط درس عربی برای معرفی به استاد موند

  به نظرتون سخت میشه متاسفانه دیگه شرایط عوض کردن با درس دیگری رو ندارم.

   

 14. صادق پاسخ

  سلام اگر کسی این بگه ممنون میشم تا چند واحد می توان معرفی استاد زد .7 واحد نطری میشه زد خیای ممنون اگه بگید مرسی

 15. شادی پاسخ

  سلام.من ۲ تا درس معارفم مونده میتونم هر ۲ تاشم معرفی به استاد بکنم؟

 16. فاطمه صدیقی پاسخ

  سلام لطفا جواب بدید تکلیف دانشجوی معرفی به استاد در شرایط فعلی تعطیلی دانشگاه به دلیل ویروس کرونا و شروع کلاس های مجازی در پیام نور چیست ؟ 🙄🙄🙄 سپاس 

  • PnuNews.com پاسخ

   سلام
   دوست عزیز با دانشگاه خود هماهنگ کنید برای امتحان

 17. Mayam Dehghani پاسخ

  سلام کسی که معرفی به استاد هست متونه معرفی به استادش رو حذف کنه وترم تابستونه مثل ترم های قبل برداره

  • PnuNews.com پاسخ

   سلام
   دوست عزیز بله

 18. زهره پاسخ

  سلام  می شود تقاضای معرفی به استاد را لغو کرد چون استاد بعد از یک ماه نمره مرا تغییر داد وپاس شدم 

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  • PnuNews.com پاسخ

   سلام
   دوست عزیز در همان منو پیشخوان بروید و درخواست را حذف کنید یا به کارشناس رشته بگید درخواست را حذف کند

برای ارسال نظر از فرم زیر استفاده کنید

پی ان یو نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
در صورتی که سوالی دارید باید از قسمت " پرسش و پاسخ " سایت استفاده کنید

قوانین ارسال نظر پرسش و پاسخ

 

 

 

 


نمونه سوالات پیام نور
سامانه پرسش و پاسخ اخبار پیام نور

 

این سایت هیچگونه وابستگی به دانشگاه پیام نور و مدیریت آن ندارد
کلیه حقوق این سایت ، متعلق به PnuNews.com می باشد و استفاده از مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است .
طراحی سایت : پی ان یو نیوز
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است