سنگینی افزایش شهریه بر دوش دانشجویان - پی ان یو نیوز - PnuNews - اخبار پیام نور
19 شهریور 1395
افزایش شهریه

سنگینی افزایش شهریه بر دوش دانشجویان

ایسنا نوشت : افزایش شهریه ثابت ورودی‌های قبل از سال 95 دانشگاه پیام‌نور، اعتراضات زیادی را از سوی دانشجویان این دانشگاه به همراه داشت، به طوریکه توضیح مسئولان دانشگاه پیام‌نور برای دانشجویان قانع کننده نبود

تعیین شهریه دانشجویان از سوی وزارت علوم به دانشگاه ها تفویض اختیار شد. این موضوع در قسمتی از بخشنامه شماره 2/22/92421 که در تاریخ 23 شهریورماه سال 92 از سوی دفتر گسترش و برنامه ریزی وزارت علوم ابلاغ شده ذکر و گفته شده "دانشگاه‌ها موظفند شهریه مورد نظر خود را حداکثر تا سقف شهریه تعیین شده در هیات امنای خود تصویب به دفتر گسترش و برنامه‌ریزی وزارت علوم ارسال و سپس اجرا نمایند."

از سوی دیگر دکتر مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم در تاریخ 25 خردادماه 95، با تاکید بر اینکه وزارت علوم تصمیمی مبنی بر افزایش شهریه دانشگاه‌های دولتی ندارد، به ایسنا گفت: تصمیم نهایی درمورد شهریه دانشگاه‌ها توسط هیات امنای دانشگاه‌ها گرفته می‌شود.

در این راستا در 29 تیرماه سال 95، دکتر ابوالفضل فراهانی معاون آموزشی دانشگاه پیام نور، از افزایش 15 درصدی شهریه این دانشگاه در سال تحصیلی 96- 95  خبر داد و به ایسنا گفت: شهریه دانشگاه پیام نور برابر با مصوبات این دانشگاه افزایش می‌یابد. به طور کلی شهریه ثابت و متغیر دانشگاه پیام نور برای دانشجویان جدیدالورود در سال تحصیلی 96- 95، 15درصد افزایش خواهد یافت. این افزایش شهریه فقط برای دانشجویان جدیدالورود بوده و شهریه دانشجویانی که در سال‌های قبل وارد دانشگاه پیام نور شده‌اند افزایش نخواهد یافت.

اما دانشجویان دانشگاه پیام‌نور  با رسیدن موسم ثبت‌نام و انتخاب واحد، پس از  ورود به سیستم گلستان متوجه افزایش 15 تا 18درصدی شهریه‌های ثابت خود شدند و در تماس‌های مکرر با ایسنا، اعتراض خود را به این موضوع اعلام کردند.

پاسخ مسئولان دانشگاه پیام‌نور به این اعتراضات این بود که "مطابق مصوبه وزارت علوم، دانشجویان هرساله باید 35 هزار تومان برای برنامه‌های فرهنگی به دانشگاه پرداخت کنند.این مبلغ هر سال به همراه شهریه متغیر از دانشجویان اخذ می‌شد اما امسال مشکلی در سیستم ایجاد شد و این مبلغ به شهریه ثابت دانشجویان اضافه شد. البته در حال حاضر این مشکل برطرف شده و مبلغی که باید برای مسائل فرهنگی توسط دانشجویان به دانشگاه پرداخت شود به شهریه متغیر آنها اضافه شد."

مهندس محمد محسن صدر دبیر کل شورای اطلاع رسانی پیام نور همچنین با اشاره به نحوه عملکرد سامانه گلستان(سامانه ثبت نام و انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه پیام نور) اظهار کرد: "نحوه عملکرد سامانه گلستان به گونه‌ای است که تا شهریه ثابت پرداخت نشود دانشجو امکان ثبت‌نام و انتخاب واحد ندارد، به همین دلیل بسیاری از دانشجویان گمان کردند که شهریه ثابت آنها افزایش یافته است. البته در حال حاضر این مشکل برطرف شده و مبلغی که باید برای مسائل فرهنگی توسط دانشجویان به دانشگاه پرداخت شود به شهریه متغیر آنها اضافه شد."

انتشار این خبر توسط ایسنا، واکنش بسیاری را از سوی دانشجویان دانشگاه پیام‌نور در پی داشته و ایسنا شاهد نظرات بسیاری از سوی دانشجویان این دانشگاه بود.

مهم‌ترین اعتراض دانشجویان این است که میزان افزایش شهریه، بیش از 35 هزار تومانی است که گفته می‌شود برای مسائل فرهنگی از دانشجویان اخذ می‌شود. آن‌ها همچنین اذعان داشته‌اند کلاس‌های دانشگاه پیام‌نور غیر حضوری یا نیمه حضوری برگزار می‌شود و خدمات خاصی چه در زمینه فرهنگی و چه در زمینه‌های دیگر از سوی دانشگاه به دانشجویان ارائه نمی‌شود که دانشجویان قرار باشد برای این منظور هزینه‌ای را پرداخت کنند.

از سوی دیگر این دانشجویان تاکید کرده‌اند افزایش شهریه  ثابت دانشگاه پیام‌نور نباید شامل ورودی‌های سال‌های قبل این دانشگاه شود. این دانشجویان به افزایش ۱۸درصدی شهریه معترض بوده و گفته‌اند "معاون دانشگاه در رسانه‌ها اعلام کردند که افزایش ۱۵درصدی برای دانشجویان جدیدالورود است نه دانشجویان قدیمی اما اکنون شاهد افزایش ۱۸درصدی شهریه برای همه دانشجویان هستیم. این شهریه برای دانشجویان بسیار بالا است، در حالی که دانشگاه پیام‌نور را برای این انتخاب کرده‌ایم که هزینه‌های کمتری را پرداخت کنیم."

عده‌ای دیگر نیز اعلام کرده‌اند به دلیل  بالا بودن میزان شهریه از ادامه تحصیل انصراف خواهند داد و حتی از تحصیل آشنایان خود در دانشگاه پیام‌نور جلوگیری خواهند کرد. آن‌ها تاکید کرده‌اند "دانشجوهای مقطع  دکتری دانشگاه پیام نور از طریق کنکور سراسری و با رتبه‌های عالی وارد این دانشگاه شده‌اند. شهریه کم‌تر این دانشگاه نسبت به دوره‌های شبانه و دانشگاه آزاد، علت انتخاب دانشگاه پیام نور برای تحصیل بود. افزایش نجومی شهریه دانشگاه پیام‌نور، دانشجویان این دانشگاه را غافل‌گیر کرده است.

نظر وزارت علوم درمورد افزایش شهریه دانشگاه پیام‌نور

بر اساس این گزارش، دکتر شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم درمورد افزایش شهریه ثابت دانشجویان با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها می‌توانند شهریه خود را بر اساس مصوبه هیات امنا بین 15 تا 20 درصد افزایش دهند، اظهار کرد: البته مصوبه هیات امنا عطف به ماسبق و شامل دانشجویانی که در سال‌های قبل وارد دانشگاه شده‌اند نمی‌شود. وزارت علوم با دانشگاه‌هایی که در این زمینه تخلف کنند برخورد خواهد کرد.

**گزیده‌ای از نظرات مخاطبان ایسنا در واکنش به خبر توضیح دانشگاه پیام‌نور درمورد افزایش شهریه
دانشجوی پیام نور
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۲:۴۶

باسلام و عرض ادب. قرار نبود شهریه ثابت دانشجویان ورودی سال گذشته تغییری کند. با همه این توضیحاتی که جناب صدر ارائه فرمودند به شهریه ثابت ما 128هزار و 700 اضافه شده.. این واقعا ناعادلانه است و خلف وعده و وعید مسئولین است… این رقم را درتعداد بی شمار دانشجویان که ضرب کنیم تبدیل به یک عدد نجومی می شود… در حالیکه پیام نور فعالیت فرهنگی ندارند.
ژیوار
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۳:۰۸

سلام و عرض ادب خدمت فعالان عرصه خبر… افزایش نامتعارف شهریه ثابت پیام نور واسه ما دانشجویان این دانشگاه اصلا قابل درک نیست. با اینکه بارها از زبان مسئولین این دانشگاه اعلام شده که شهریه ثابت تا پایان دوران تحصیل ثابته و تغییری نمیکنه ولی متاسفانه در یک اقدام یهویی و نامتعارف شاهد افزایش سرسام آور 18 درصدی این شهریه بوده آیم… لذا خواهشمند است با پیگیری این موضوع از طریق خبرگزاری وزین و عالی خود ما دانشجویان دانشگاه پیام نور رو همراهی بفرمایید.
حیدری
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۳:۵۱

ما دانشجویان ارشد ورودی ۹۴ نسبت به این افزایش اعتراض داشته و زیر بار پرداخت آن نمی‌رویم. شهریه ثابت تحت هیچ عنوانی نباید افزایش داشته باشه وگرنه اسمش ثابت نیست و میشه متغیر. و تا حذف مبلغ اضافه در شهریه ثابت و رساندن آن به ۷۱۴۰۰۰تومان قبلی انتخاب واحد نکرده و به مراجع بالاتر شکایت می‌کنیم.
زخم خورده
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۳:۵۸

امروز یه لطف بزرگ در حق دانشگاه پیام نور کردم و سه نفر از همکارانم رو از ادامه تحصیل در دانشگاه پیام نور منصرف کردم.
امین
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۸:۲۸

اقدام افزایش شهریه برای تمدید پایان نامه دکتری در مدت زمان سنوات تعیین شده غیر قانونی است. لطفا قبل از شکل گرفتن یک اعتراض صنفی گسترده از طرف دانشجویان از این تصمیم غیر عقلانی صرف نظر کنید.
مرتضی
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۸:۳۴

خدا خیرت بده ایسنا مگه تو حرف ما رو به گوش اینا برسونی. الانم پرداخت کردیم معلوم نیست بعدا برگرده یا نه. من برای کارشناسی 188 تومن شهریه ثابت پرداخت کردم.
گلنار
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۸:۳۵

لطفا مسئولین پی‌گیری کنند. دانشجوهای دکتری پیام نور از طریق کنکور سراسری و با رتبه‌های عالی وارد این دانشگاه شده‌اند. علت انتخاب دانشگاه پیام نور توسط خود بنده به خاطر شهریه کمتر این دانشگاه در سال 93 نسبت به شبانه و دانشگاه آزاد بود. اما امروز این خبر افزایش نجومی شهریه مرا غافلگیر کرده است زیرا امکانات این دانشگاه برای دانشجوهای دکتری بسیار محدود میباشد. مسئولین محترم توجه داشته باشند که افزایش شهریه برای دانشجوهای دکتری هم خُلف وعده میباشد و هم ناعادلانه.
احمد
۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۲۱:۳۴

سلام. از شما ممنونیم که هنوز کسی هست صدای مارو بشنوه. لطفا 50درصد پرداخت شهریه ثابت در هنگام برداشتن رساله دکتری در هر ترم رو هم بررسی کنید. قبلا قانون به این صورت بود که هنگام انتخاب رساله فقط یکبار شهریه ثابت پرداخت میشد ولی الان حتی برای دانشجوهای دکترای قدیم الورود هم گفتن باید هر ترم که رساله را انتخاب می‌کنید 50درصد شهریه ثابت پرداخت شود این یعنی فاجعه. یعنی یک رساله با این قانون جدید از 15میلیون به 23میلیون تبدیل میشه. این قانون اگرم بخوان اجرا کنن باید برای ورودی‌های جدید باشه نه قدیم که با اون شرایط حاضر به ثبت نام شدن. بخدا من رتبه‌ام شبانه فردوسی میاوردم ولی به خاطر شهریه کم اینجارو انتخاب کردم خواهش میکنم ایسنا، این مشکل رو به گوششون برسون که ما حاضر به انصراف هستیم چون دکترای پیام نور خوندنش ارزش این همه هزینه رو نداره.

۱۳۹۵-۰۶-۱۶ ۱۳:۳۴

مسئولین محترم پیام نور عنایت فرمایند اتکا کامل به شهریه دانشجو یکی از اشتباهاتی است که در آینده بیشتر از این دانشگاه را دچار مشکل خواهد کرد. مدیریت یعنی تامین منابع مالی در شرایط حاد بجز از شهریه. وگرنه هرکسی میتونه با افزایش شهریه جبران کسری بودجه را داشته باشد. متاسفانه پیام نور علیرغم داشتن پتانسیل‌های بالای اقتصادی و حتی کار آفرینی و اشتغال زایی متاسفانه سراغ آخرین راه حل که افزایش شهریه باشد رفته است.  قطعا اینجوری پیش برود استقبال از این دانشگاه بسیار کم خواهد شد.

 

قبل از ورود به دانشگاه پیام نور باید بدانید

ورودی جدید به دانشگاه پیام نور باید بدانند

دانلود لیست منابع و ارائه دروس پیام نور ترم بهمن 99 کلیک کنید

 

 

دانلود رایگان نمونه سوال با جواب پیام نور

 

 

 1. افسون دهقانی پاسخ

  با سلام حالا چی میشه ما که ورودی 93 هستیم و شهریمون اضافه شده و پرداخت کردیم تکلیف چی میشه اصلا چقدر باید شهریه میگرفتن از ما لطفا راهنماییم کنید .ممنون

 2. lمهدی پاسخ

  ریاست محترم دانشگاه پیام نور ، اگر کسری بودجه دارید به جای صرف هزینه های میلیاردی برای ساختمانهایی که با اجاره سیستم آموزش الکتونیکی بدون استفاده مانده اند هزینه را در محل مناسب آن به کار ببرید تا همیشه محتاج پول دانشجو نباشید . دانشجو برای کسب علم آمده است نه برای پول اندازی سیستمی که هیچ آموزشی بابت پول دریافتی نمیدهد

  • مونا پاسخ

   باشما موافقم ، گل گفتی

 3. ابوالفضل دلاویز پاسخ

  سلام. مگه ما جدیدالورودی ها آقا زاده بودیم و یا اینکه سرمایه دار هستیم که می گویند فقط ما ها باید اضافه پرداخت کنیم . ولله اگه می دونستیم که یک چنین کلاه گشادی می خواهند سرمان بگذارند به ق… می خندیدیم که وارد پیام نور بشویم.ما هم به این خاطز پیام نور را انتخاب کردیم و با هزار مشکل در کنکور شرکت کردیم که فکر می کردیم پیام نور واقعاً پیام نوری می خواهد به جوانان این کشور بدهد.حالا نگو همه چیز زور شده . ای … بر سر من با این دانشگاهی که انتخاب کردم . تمام

 4. قشر ضعیف جامعه دانشجو پاسخ

  دانشگاه=منبع درآمد

 5. ماری پاسخ

  من لیسانس پیام نورم بودم الانم ارشد اومدم پیام نور ولی شهریه ها که افزایش یافته شهریه ارشد دیگه خیلی گرون شده تفاوت چندانی با دانشگاه ازاد نداره.. واقعا برامون مشکله

 6. حسین پاسخ

  با سلام متاسفانه برای ورودیهای ارشد 94 مبلغ166هزار شهریه ثابت!!!بقولی اضافه شده این چه قانونی است

 7. حسین پاسخ

  تا کی باید شاهد حق کشی باشیم

 8. یه دانشجو پیام نور پاسخ

  سلام.این هزینه خدمات که به شهریه ثابت همون اول اضافه شد من پرداخت کردم.الان ممکنه به شهریه متغیر هم اضافه شده باشه؟

 9. سحر پاسخ

  کلاس های دانشگاه پیام نور نیمه حضوری هست و اکثر کسانی که دانشگاه پیام نور رو انتخاب میکنند به همین دلیل هست چون وقت شرکت در کلاس ها رو ندارند.خدمات فرهنگی شامل حال شون نمیشه.ضمن اینکه تو این چند سالی که ما دانشجو هستیم هم خدمت فرهنگی خاصی ندیدیم.لطفا با عنواین واهی مبلغ اضافه ای رو که از دانشجو میگیرید توجیه نکنید.
  این دنیا رو توجیه کنید و زیر آبی برید و در برید اون دنیا رو میخواید چیکار کنید؟

 10. میثم پاسخ

  پس امسال این بنده های خدا باید شهریه متغیر رو کمتر بدن دیگه؟چون قبلا روی متغیر حساب میشده.اما فکر نکنم تعرفه متغیر کمتر شده باشه.اگه کسی دیده لطفا اینجا اعلام کنه من که هیچ دو ترم پیش تا الان انصراف دادم خلاص.ولی از نزدیکانم با این قوانین شما مونده چیکار کنه و ایشونم تصمیم به انصراف داره.
  این قانون که همش شد به نفع شما.پس قانون چرا فکر دانشجویان و خونوادشون نیست؟همه که مثل بچه هاتون پول تو جیبی میلیونی نمیگیرن.
  اگه خیلی قانون مدارین یه چند تا قانون تصویب بشه که اینقدر توی این وضع اقتصادی به مردم فشار نیارید که جیب خودتون پره پول بشه . کدوم امکان فرهنگی آقای محترم؟چچرا حرف …میزنی؟کجا این امکانات فرهنگی از ترمهای پیش تا الان احساس شد؟من از هر دانشجویی که بهش برخوردم شنیدم پیام نور یکی از ساکنترین دانشگاهاست.بس کنید این ظاهرنماییها رو .

 11. dehghan پاسخ

  با سلام و عرض ادب ممنون میشم راهنمایی کنید شهریه من که ورودی 93 هستم باید 126800 باشه چرا شده 149800 لطفا کمک کنید تا متوجه بشم مگه سال 93 ورودی جدید محسوب میشه که افزایش شهریه ثابت داشته

 12. مونا پاسخ

  آخه این دانشگاه واقعاً چه خدماتی برای دانشجو داره که این همه شهریه هم بابتش می گیره

 13. daneshjo پاسخ

  یعنی منی ک ورودی 93 هستم و شهریه ثابتم 110000 ت بود همون میشه؟؟؟ و سال 94 که رو شهریه 10% اینا کشیده بودن چی میشه پس؟؟؟‌ پولامون رفت؟؟؟ درضمن من ک تو 2 سالی ک تو پیام نور هستم اونم مرکز تبریز هیچ فعالیت فرهنگی ندیدم ک الانم 35000 تومن میخان پول بگیرن!!!!! اسمشو گذاشتن فعالیت فرهنگی پول زرووووووووور میگیرن اصلن ما اگ نخاییم فعالیت فرهنگی داشته باشیم باید کی رو ببینیم شما همون به کیفیت استادا برس و این که خوب درس بدن فعالیت فرهنگی پیشکش. ناهار هم نمیدن تو یونی یه ما فعالیت فرهنگی هه بوخوره تو سرتون

 14. بهار کریمی پاسخ

  با سلام وعرض ادب سوال من اینجاست برای دانشجویان پیام نور که تعداد جلسات کلاسها بسیار کم است و اینکه اکثرا به خاطر شاغل بودن از حضور در کلاسها محروم هستیم چرا باید هرسال با افزایش شهریه مواجه باشیم در صورتی که در تعداد جلسات کلاسها تغییری ایجاد نمیشود و اصولا به خاطر این حضور کم متعاقبا خدماتی هم شامل حال ما نمیشود پس واقعا علت افزایش شهریه چیه و چرا مسولین فکری به حال قشری که در حال حاضر به عنوان دانشجوی پیام نور مشغول تحصیل هستند نمیکنندواقعا با این شرایط خیلیا به فکر انصراف افتادن……….

 15. ناشناس پاسخ

  ریاست محترم دانشگاه پیام نور
  با سلام
  از اینکه جنابعالی از مدیران دولت تدبیر وامید هستید. و دولت محترم نرخ تورم سالیانه را در حدود 10 درصد اعلام نموده است. حال افزایش 20 درصدی شهریۀ ثابت و متغییر بر چه اساسی صورت گرفته است.
  نکند حضور فرزندان اقشار کم درآمد در این دانشگاه و تحصیل آنان موجب ایجاد نگرانی برای خانواده های مدیرزاده و آقازاده شده است. و هدف ایجاد بستر لازم یرای تحصیل فرزندان بی درد پولدار می باشد و بدین طریق خیل عظیمی از دانشجویان اقشار کم در آمد از تحصیل محروم خواهند شد. و این ظلمی بس عظیم خواهد بود

 16. صدف مشهد پاسخ

  چرا سایت سهبا باز نمیشه؟؟؟ برنامه کلاسی ببینیم

 17. پرستو پاسخ

  سلام خدمت دوستان عزیزم دوستان من ترم آخرم هست اگه خدا بخواد من ابتدا دانشگاهم جایی دیگه بود بعد به سختی مهمان دایم گرفتم برای بنده هر ترم اضافه میشد تا الان دلیلشونمیفهم واقعا بنده به دانشگاهم زنگ زدم همین را گفتن که برای بیمه وخدمات به فرض ما بیمه را قبول میکنیم ولی خدمات را نمیفهم دلم برای دوستانم میسوزه که یا گرفتارن یا کارمند یا کارگرن یا بزرگترهای گلشون نیستن که به سختی پولشونو به دست میارن واقعا حیفه خدارا خوش نمیاد خدا به فریاد دانشجویان پیام نور در سراسر کشور برسه واقعا متاسفم برای سیستم آموزشی و مالی دانشگاه پیام نور درسراسر کشور وواحدهای تهران امیدوارم همه دوستان چه در مقطع ارشد وکارشناسی ودکترا وفوق دکترا موفق باشین

برای ارسال نظر از فرم زیر استفاده کنید

پی ان یو نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
در صورتی که سوالی دارید باید از قسمت " پرسش و پاسخ " سایت استفاده کنید

قوانین ارسال نظر پرسش و پاسخ

 

 

 

 


نمونه سوالات پیام نور
سامانه پرسش و پاسخ اخبار پیام نور

 

این سایت هیچگونه وابستگی به دانشگاه پیام نور و مدیریت آن ندارد
کلیه حقوق این سایت ، متعلق به PnuNews.com می باشد و استفاده از مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است .
طراحی سایت : پی ان یو نیوز
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است