موافقان و مخالفان از تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور می گویند/ وقتی کنکور منفور، "عزیز" می شود! - پی ان یو نیوز - PnuNews - اخبار پیام نور
15 خرداد 1394
سهمیه کنکور سراسری

موافقان و مخالفان از تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور می گویند/ وقتی کنکور منفور، “عزیز” می شود!

تقلب در امتحانات و اشتباهات انسانی در تصحیح برگه دو عامل مهمیست که باعث می شود کنکوری ها با تاثیر مستقیم سوابق تحصیلی در کنکور مخالف باشند

به گزارش اخبار پیام نور PnuNews.com  خبر آنلاین اینگونه نوشت : گذشت آن زمانی که کنکوری ها حاضر بودند به هر قیمتی کنکور را بپیچانند و آن سه چهارساعت تعیین سرنوشت را نگذرانند. حالا با قانون جدید تاثیر سوابق تحصیلی، همین  کنکوری ها بیشتر از هر کسی دیگر به این نتیجه رسیده اند که بهترین راه برای ورود به دانشگاه در این سیستم آموزشی، همان سه چهارساعت تست زدن است و بس!


تا چند سال پیش، تاثیر سوابق تحصیلی و یا همان شرط معدل، فقط مثبت هایش اعمال می شد. یعنی هر کسی معدل خوب داشت، وضعش بهتر می شد و هر کس سوابق تحصیلش بد بود، تاثیر در کنکورش نداشت. الان اما دوسالی می شود که این قانون عوض شده و جای خود را به تاثیر مستقیم سابقه تحصیلی داده. اتفاقی که در راستای حذف کنکور افتاده است.


در دید اول، این کار بهترین روش برای محک زدن کنکوری هاست. کسی که در دوره دبیرستان خوب درس خوانده و معدل خوب کسب کرده، حقش است که نتیجه بهتری بگیرد حتی اگر در سه چهارساعت کنکور، وضع خوبی نداشته باشد.


تا اینجایش درست. اما خود کنکوری ها که اول با کنکور مخالف بودند و موافق تاثیر سابقه تحصیلی، با مواردی مواجه شده اند که باعث شده کمی از این تاثیر مستقیم دلچرکین شوند.


خیلی از آن ها اعتقاد دارند که در کنکور، اشتباهات انسانی صفر است اما در تصحیح اوراق نه. می گویند یک مصحح ممکن است خطا کند و یا خسته باشد و حتی دو مصحح، نظری متفاوت از هم داشته باشند. یکیشان سختگیر باشد و دیگری آسانگیر.


یکی از کاربران کنکوری می گوید: هرجور میشینم حساب و کتاب میکنم،هنوز کنکوربا همه ی ایرادهاش معیار عادلانه تریه واسه رفتن به دانشگاه. از اصلی ترین ایرادای کنکور تعیین سرنوشت چند سال مطالعه توی چهار ساعته


دیگری معتقد است: این رو هم بگو که چقدر تقلب میشه تو همین نهایی ها….کسی هم که معدلش خراب شده دیگه راه جبرانی نداره…….این کجاش خوب است؟؟؟


اشتباهات انسانی هم در کامنتی اینطور تصویر می شود: یک مغلم یک برگه رو تو صبح و بعد از ظهر تصحیح کنه دو تا بارم متفاوت میده. چطور میشه کل کشور رو با امتحان تشریحی سنجید؟ تازه این که شهرهای بزرگ همیشه معدل بالاتری دارن چون از مدرسه های بهتری برخوردارن جدا. این که امکان تقلب و تبنی تو کنکور خیلی کمتره تا امتحن نهایی به کنار. درسته این تفاوت شرایط محیطی تو کنکور هم هست ولی باز تلاش فردی خیلی تاثیر بیشتری تو کنکور داره تا امتحان نهایی. به علاوه با امتحان نهایی هیچ وقت یک فرد دیگه فرصت جبران نداره.

 


عده ای هم هستند که بحث تقلب را پیش می کشند. می گویند شاهد این بوده اند که در امتحانات نهایی تقلب می شود و بعضی ها هم شاهد فروش سوالات در برخی مواقع بوده اند.

یکی از همین افراد می گوید: تویه حوزه ی ما همه تقلب میکردن به خدا هیچوقت یادم نمیره که مراقبا میومدن میگفتن یه ذره اروم تر کسی بیرون نشنوه


دیگری می نویسد: درسته که با یک آزمون نمیشه محک زد ولی عوامل دیگرو باید بررسی کرد ، مثل فروش سوالات حالات روحی و اخلاقیات مصحح ها . جدا از این ها یکی که دیپلم ریاضی دارد و در کنکور تجربی شرکت می کند ، برای دیپلم امتحان هایش با رشته های تجربی متفاوت بوده و نمی توان معادل سازی کرد و همه را با یک ترازو سنجید . درسته برای مثال بالا 19 درصد تاثیر می دن ولی همین 19 درصد تاثیر دادن هم عادلانه نیست . نیاز به یک برنامه ریزی دقیق می باشد تا حق کسی خورده نشود .
بحث عدالت هم پیش کشیده می شود. یکی از کنکوری ها معتقد است: عزیز ما به دنبال عدالت بیشتریم، کنکور عدالتش نسبت به امتحانات نهایی بیشتره.


دیگری می گوید: . واقعا ظلمه …حداقل با این وضع برگزاری امتحانات نهایی تاثیرش نهایت ظلمه …دوست خودم پارسال دو کارنامه گرفت اولیش معدلش ۱۶ بود بعد کارنامه دوم که گرفت معدلش ۱۸/۵ شده …قابل توجه که باباش کارمند آموزش و پرورش هستن بعد ما که دستمون جایی بند نیست با معدل خودمون باید در برابر اینا رقابت کنیم…بخدا ظلمه…


کنکوری دیگری می گوید که خیلی وقت قبل امتحان نهایی داده و آن موقع نمی دانسته تاثیرش مستقیم می شود: واقعا نامردیه موندم با چه تدبیری تصویب کردن من ساله 88نهایی دادم اونسال معلما میگفتن تاتیرش 15 اونم تازه مثبته خب معلومه ما تلاش نکردیم الان کسایی که ازمون میدن راحت میخونن نمره هم میارن….جونه ما خبر انلاین به گوش سازمان سنجش برسون


یک کنکوری دیگر تاثیر مستقیم را بدون تحقیق قلمداد می کند و می گوید:با سلام خدمت شما آقای خدایی تاثیر مستقیم سوابق تحصیلی واقعا از روی بی برنامگی و تحقیقات قبلی بوده,تو حوزه ای که امتحان میدادم چقدر تقلب میشد,پدر دوست خودم معلم شیمی بود و ناظری که بالای سرمون بود به خود من و دوستم که پدرش دبیر شیمی بود تقلب رسوند. واقعا این انصافه؟ واقعا تا کی باید تقصیراتمون رو بندازیم گردن کمیته ی تصمیم گیری و غیره. کی میخواد جواب این آینده ای که قراره اینجور تعیین بشه جوابگو باشه. چرا دانش آموزان و خونواده هاشونو اینقدر تحت فشار میذارید و اذیت میکنید. فکر اون دنیاتون هم باشید,با سرنوشت دانش آموزان اینجور بازی نکنید,ناله و نفرین خونواده ها و بچه هایی که سر جلسه تصحیح و … حقشون ضایع شده رو پشت سر خودتون نذارید. کو این عدالت آموزشی, خبر انلاین پیگیری کن,ممنونتیم.

فرد دیگری این طور نظر داده: من سال ٨٣ کنکور دادم اون موقع دیپلم تاثیری نداشت الانم فوق لیسانس رشته زیست شناسی دارم وبیکارم و میخوام دوباره کنکور بدم ولی معدلم پایینه، الان با این امتیاز چ جوری کنکور بدم؟؟؟؟؟؟ لطفا تجدیدنظر کنین ٢ سال بیکاری و ٣٢ سال سن کم فشار میاورد حالا تاثیر معدل تو کنکورم بهش اضافه شد.


مخالف دیگری نظرش را اینطور ثبت کرده است: اگه تو کنکور 5 درصد احتمال تقلب هست که من اصلا تقلب تو کنکور رو قبل ندارم تو امتحان نهایی که 50 درصد احتمالش هست تاثیر سوابق تحصیلی در دانشگاههای دولتی باید برداشته بشه حالا برای بقیه دانشگاهها اشکالی نداره ولی برای رشته های دولتی مخصوصا در رتبه های تاپ ، حتی از دست دادن یا گرفتن به نا حق ، حتی نیم نمره در امتحانات نهایی ، می تونه رتبه و رشته افراد و به طبع اون آینده اون شخص رو به کلی دگرگون کنه.صد در صد مخالف تاثیر مستقیم سوابق تحصیلی در کنکور و گزینش رشته های دولتی هستیم.بهترین راه تاثیر مثبت سوابق تحصیلیه.


یکی دیگر از کاربران این طرح را ناعادلانه می خواند و می نویسد: با سلام. نا عادلانه ترین اتفاق ممکن که می تونست اتفاق بیفته همین تاثیر معدل و سوابق تحصیلی است که متاسفانه اتفاق افتاده است. من عاجزانه از تمامی مسئولین کشور خواهشمندم زودتر تا حقوق بیشتری پایمال نشده جلوی این بی عدالتی که اظهر من الشمس می باشد را بگیرند. تقلب، پارتی بازی، نمره دادن های بیجا و بی پولی طیف گسترده ای از دانش آموزان و دلایل متعدد دیگر باعث این امر می باشد. امیدوارم صدای من و امثال من که بسیار زیاد هستند شنیده شود.


البته در این بین، موافقانی هم وجود دارند. یکی از این موافقان می گوید: : تاثیر مستقیم نمرات نهایی بسیار خوب است چرا که یک معیاری است برای همه بچه ها و اگر غیر این میبود جای اعتراض است چرا که یکسری از مدارس نمراتی که برای دانش اموز منظور می کنند با واقعیت دانش اموز هم خوانی ندارد چاره ای جز این نیست و امتحانات نهایی برای همه هست

کسانی هم هستند که اول با تاثیر معدل موافق بودند و حالا نظر دیگری دارند: خبرآنلاین خواهشمندم به طور جد این مشکل رو پیگیری کنید من قبلا موافق تاثیر معدل بودم ولی الان که نظرات رو خوندم متحول شدم


این طور که از نظرات برمی آید، هنوز تا شرایط استاندارد برگزاری امتحان نهایی و تصحیح اوراق فاصله زیادی داریم که طرح تاثیر مستقیم سوابق تحصیلی می تواند در این شرایط به کنکوری ها ضربه بزرگی وارد کند.

 

قبل از ورود به دانشگاه پیام نور باید بدانید

ورودی جدید به دانشگاه پیام نور باید بدانند

دانلود لیست منابع و ارائه دروس پیام نور ترم بهمن 99 کلیک کنید

 

 

دانلود رایگان نمونه سوال با جواب پیام نور

 

 

 1. سارا سیادت پاسخ

  سلام بنظر من خیلی بهتر بود اگه کنکور معدلی بود مثل کشورهای خارجی.اینجوری که نمیشه هرکی سهمیه داشته باشه بره دانشگاه یکی سهمیش بیشتره ولی هیچی بلد نیست سواد نداره میره دانشگاه بجاش اونیکه بلده پشت کنکوری میمونه قابل توجه اونایی که میگن شهرای بزرگ بهتره؟روستاها بیشتر جاهاش سهمیه دارناگه ازکتاب سوال باشه یعنی همون معیارامتحان نهایی خیلی بهتره.یا اصلا سوالایی که تو کنکور میدن استاندارد نیست اصلا از کتاب نیست معلوم نیس ازکجا درمیاد.
  معیاری که واسه 3 یا 4 ساعت امتحان سرنوشتتو تعیین بکنه بچه درد میخوره؟اما امتحانای نهایی و معدل نتیجه 3 یا 4 سال درس خوندن پشت سرهمه.بعضی ازبچه ها معدلشونو کم میگرفتن بخاطر خوندن واسه درسای کنکور یعنی کنکور از سوالای کتابای دیگس نه کتابای دبیرستانی .

  • سحر پاسخ

   ببین سئوالات کنکور خیلی از امتحاناتی که نهایی کرفته می شه استانداردتره من خودم ۲۰ سال پیش امتحان دادم و ریاضی قبول شدم سال ۸۸ دوباره امتحان داده و مهندسی کامپیوتر قبول شدم و الان ارشد مجاز شده ام یه سئوال دارم اینه که شما سئوالات کنکور رو زیر سئوال می برین می دونین تو دانشگاهها چقدر دانشجویان سطح سواد پایینه می دونی چرا اینهایی که معدل بالا هستند نمی تونن از پس درسا بر بیان کسایی که فیزیک پیش دانشگاهی ۱۹ شدن از پس فیزیک ۱ دانشگاه بر نمی ان من خودم مکانیک در دبیرستان ۱۱ شدم ولی در دانشگاه مشکلی با فیزیک نداشتم می دونی چرا ؟! چون کیلویی نمره ندادن داریم می بینیم بعضی ها پول می دن نمره می گیرن بعضی ها آشنا دارن نمره می گیرن این امتحات نهایی اسمش نهایی عملا چیز دیگه اس کسی واقعا خونده باشه کنکور براش آب خوردنه بهتره دنبال بهانه نباشید

  • az پاسخ

   دوست عزیز یه سوال
   افرادی که مثل من در گذشته به دلایلی نتونستن درس بخونن یا نخوندن والان از اشتباه خودشون پشیمونن
   باید چیکار کنن دقیقا مگر نه اینکه میگن همیشه فرصت جبران هست باید باشه اگر امثال من بخوان دوباره شروع کنن باید چیکار کنن و اما سوال اصلی من
   ایا شما مطمئن هستید که در امتحانات نهایی هیچ تخلفی صورت نمیگیره اگه به همین متن بالا توجه کنید کاملا متوجه میشوید

برای ارسال نظر از فرم زیر استفاده کنید

پی ان یو نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
در صورتی که سوالی دارید باید از قسمت " پرسش و پاسخ " سایت استفاده کنید

قوانین ارسال نظر پرسش و پاسخ

 

 

 

 


نمونه سوالات پیام نور
سامانه پرسش و پاسخ اخبار پیام نور

 

این سایت هیچگونه وابستگی به دانشگاه پیام نور و مدیریت آن ندارد
کلیه حقوق این سایت ، متعلق به PnuNews.com می باشد و استفاده از مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است .
طراحی سایت : پی ان یو نیوز
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است