واحدهای دانشگاه آزاد یکپارچه شدند/ «دانشگاه آزاد استان» چیست؟ - پی ان یو نیوز - PnuNews - اخبار پیام نور
26 خرداد 1394
حمید میرزاده

واحدهای دانشگاه آزاد یکپارچه شدند/ «دانشگاه آزاد استان» چیست؟

با بخشنامه رییس دانشگاه آزاد،‌ واحدهای شهرستانی، یکپارچه شدند و دانشگاه آزاد استانی تشکیل شد

 

به گزارش اخبار پیام نور PnuNews.com دانشگاه آزاد بیش از ۴۰۰ واحد شهرستانی دارد. سومین رییس این دانشگاه در ابتدای نشستن بر صندلی ریاست، از تلاش برای ادغام واحدهای زیانده خبر داده بود و البته در یک و نیم سال گذشته، چند واحد تجمیع شده اند. اکنون اما یک اتفاق مهم دیگر در ساختار دانشگاه آزاد افتاده است؛ تمام واحدهای شهرستانی زیر مجموعه، یک واحد استانی می شوند. یعنی ۳۱ واحد استانی تشکیل می شود و همه واحدهای شهرستان ها زیر پوشش آن قرار می گیرند. دانشگاه آزاد نام این یکپارچه سازی را «طرح تجمیع دو» گذاشته است. 

 

آنطور که روابط عمومی دانشگاه آزاد اعلام کرده، بر اساس بخشنامه «ساختار و شرح وظایف دبیر، دبیرخانه و کمیسیون های هیأت امناء و شوراهای تخصصی استان» که حمید میرزاده امروز ابلاغ کرده است،‌ به استناد مصوبه هیأت امناء مرکزی دانشگاه مبنی برحذف ساختار و پست های سازمانی نمایندگان تام الاختیار و معاونان هماهنگی استانها، ساختار جدید استانی دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ «دانشگاه آزاد اسلامی استان» تاسیس می شود.
 

رئیس دانشگاه آزاد در این بخشنامه بر کاهش بوروکراسی، چابک سازی سیستم اداری، صرفه جویی هزینه‌ها و آمادگی بیشتر مجموعه دانشگاه آزاداسلامی برای تحقق اهداف مندرج در اساسنامه و اسناد بالادستی و اثر بخشی بیشتر در توسعه علمی، پژوهشی، فناوری و کارآفرینی به عنوان اهداف این طرح تاکید کرده است: به استناد مصوبه هیأت امناء مرکزی دانشگاه مبنی برحذف ساختار و پست های سازمانی نمایندگان تام الاختیار و معاونان هماهنگی استانها، ساختار جدید استانی دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی استان تاسیس شده و این بخشنامه شرح وظایف دبیر، دبیرخانه و کمیسیون های هیأت امناء استان و شوراهای تخصصی و کمیته های اجرایی وابسته و ساختار سازمانی آن را ترسیم می کند.

 

اما حمید میرزاده یکپارچه شدن واحدهای شهرستانی و تشکیل دانشگاه آزاد استان را راه حلی برای چابک سازی و هم افزایی خوانده است: با تشکیل دانشگاه آزاد اسلامی استان، هیچ واحدی منحل و یا تعطیل نخواهد شد.

 

او با اشاره به تحولات صورت گرفته در دانشگاه آزاد اسلامی در دو سال گذشته در خصوص اجرای طرح تجمیع دو در این دانشگاه، گفت: پایش و بررسی وضعیت دانشگاه در این مدت نشان داده است که اگر چه بخشی از مشکلات مالی حل شده ولی هنوز این مشکل گریبانگیر دانشگاه است و باید برای حل موثر آن در مسیر کاهش هزینه ها گام برداریم. با سیاست های اجرا شده در دو سال گذشته منابع مالی مناسبی در اختیار دانشگاه قرار گرفته است و مسلما این منابع صرف توسعه کیفی دانشگاه خواهد شد لیکن نمی توان تمام آن را در بخش های جاری دانشگاه هزینه کرد.

 

میرزاده گفت: باید واقعیت کمبود و محدودیت منابع مالی را بپذیریم، یکی از مهمترین هدف های ما در حوزه مدیریت، کاهش هزینه های دانشگاه است و بخشی از این مهم با چابک سازی و کوچک کردن ساختار، و استقرار انضباط مالی دانشگاه امکان پذیر خواهد شد چرا که عمق بخشیدن به فعالیت های دانشگاهی با این حجمِ بسیار بزرگ غیر ممکن خواهد بود.

 

وی بازآرایی تشکیلاتی دانشگاه را نیاز روز دانشگاه خواند و ادامه داد: بر اساس برآوردهای اولیه اجرای طرح تجمیع دو، حداقل در حدود 80 میلیارد تومان برای دانشگاه کاهش هزینه به همراه خواهد داشت که اگر این مساله را در کنار مزایای دیگر اجرای این طرح قرار دهیم به ضرورت اجرای آن بیش از پیش پی خواهیم برد.

 

میرزاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی از مقاومت ها در برابر اجرای طرح تجمیع دو گفت: به صورت طبیعی اجرای این گونه طرح ها در تمامی سازمان ها با مقاومت ها و مخالفت هایی روبرو می شود که امری طبیعی است زیرا ممکن است عده ای که به منافع و مصالح دانشگاه توجه ندارند، این طرح را در مغایرت با منافع خود ببینند.

 

او گفت: اگر می خواهیم دانشگاه آزاد اسلامی توسعه یابد باید هزینه ها کاهش یابد. هزینه های کنونی دانشگاه مربوط به سالهای گذشته و حضور قابل توجه دانشجویان در این دانشگاه بوده است و این هزینه ها با شرایط کنونی که تنها نیمی از ظرفیت دانشگاه در حال فعالیت است تطابقی ندارد.

 

میرزاده در تشریح نتایج اجرای طرح تجمیع دو، گفت: با اجرای این طرح، نمایندگان تام الاختیار به عنوان افراد باتجربه با دفتر هیات موسس به همکاری خود ادامه خواهند داد و همچنین معاونان هماهنگی می توانند در صورت تمایل و بر اساس بخشنامه صادره و مذاکره در جلسه با دبیران هیات امنای استانها در «دبیرخانه هیات امناء دانشگاه آزاد اسلامی استان» فعالیت کنند.

 

او گفت: با تشکیل دانشگاه آزاد اسلامی استان، مشکلات واحدها در استان برطرف خواهد شد و این واحدها در برابر اختیاراتی که دریافت می کنند مسئولیت نیز خواهند داشت بنابراین با اجرای این طرح چابک سازی و هم افزایی بیشتری در تمامی واحدهای استان ایجاد خواهد شد و در نتیجه هم افزایی استانی هیچ واحدی منحل و یا تعطیل نخواهد شد.

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل دانشگاه آزاداسلامی استان را اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی خواند و گفت: بر اساس مصوبه این شورا باید دانشگاه آزاد اسلامی استان تشکیل می شد که با اجرای طرح تجمیع دو این اتفاق به وقوع پیوست که از این پس شاهد تمرکز زدایی از مرکز و سپردن امور به واحدهای استان خواهیم بود. شرایط کنونی اجرای این طرح را اجتناب ناپذیر کرده است و کسانی که به منافع و مصالح دانشگاه می اندیشند باید با این طرح همراهی و همیاری کنند تا هر چه زودتر شاهد کاهش هزینه های بسیار بالای دانشگاه در بخش های غیر ضروری باشیم.

 

قبل از ورود به دانشگاه پیام نور باید بدانید

ورودی جدید به دانشگاه پیام نور باید بدانند

دانلود لیست منابع و ارائه دروس پیام نور ترم بهمن 99 کلیک کنید

 

 

دانلود رایگان نمونه سوال با جواب پیام نور

 

 

 1. دانشجو پاسخ

  چرا رشته های کارشناسی ارشد حقوق خصوصی و حقوق کیفری و حقوق عمومی دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات سیرجان و آزاد واحد سیرجان تایید نشده؟؟؟؟؟؟؟

  چرا مجوز دانشگاه آزاد سیرجان در رشته حقوق لغو شده؟؟؟؟

  یعنی به ما مدرک نمیدهند یا مدرک معادل میدهند؟؟؟یکی جواب بده؟؟

  من تا الان 8 میلیون تو حساب دانشگاه آزاد سیرجان ریختم.پس تکلیف پولهای ریخته شده ما چی میشه؟؟؟تکلیف وقت و عمر و زحمات ما چی میشه؟؟؟

  سایت شما به داد ما دانشجویان ارشد دانشگاه آزاد برسد.بیشتر رشته شهرها را لغو مجوز کردن.

  چند تا گزارش تهیه کنید و منعکس کنید.

  نماینده های استان کرمان و بخصوص سیرجان چرا ساکتید؟؟؟؟
  اکثر رشته محلهای دانشگاه آزاد کرمان و سیرجان لغو شده.مگر نمایندگان نباید از حقوق موکلین حمایت کنند؟؟؟؟

  از طرف یکی از دانشجویان دانشگاه آزاد سابق علوم تحقیقات سیرجان (منحل شده) و فعلی آزاد واحد سیرجان

  باتشکر

برای ارسال نظر از فرم زیر استفاده کنید

پی ان یو نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
در صورتی که سوالی دارید باید از قسمت " پرسش و پاسخ " سایت استفاده کنید

قوانین ارسال نظر پرسش و پاسخ

 

 

 

 


نمونه سوالات پیام نور
سامانه پرسش و پاسخ اخبار پیام نور

 

این سایت هیچگونه وابستگی به دانشگاه پیام نور و مدیریت آن ندارد
کلیه حقوق این سایت ، متعلق به PnuNews.com می باشد و استفاده از مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است .
طراحی سایت : پی ان یو نیوز
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است