گلایه دانشجویان دکتری پیام نور مشهد / چرا گزینه حذف ترم فعال نمی‌شود؟ - پی ان یو نیوز - PnuNews - اخبار پیام نور
10 تیر 1399
اخبار دانشجویان

گلایه دانشجویان دکتری پیام نور مشهد / چرا گزینه حذف ترم فعال نمی‌شود؟

تسنیم نوشت:  دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه پیام نور مشهد نیز در ترم تحصیلی جاری خود با مشکلات متعددی روبه‌رو هستند که باید برای آن چاره‌اندیشی شود.

 

 

 کرونا وضعیت تحصیلی مدارس و دانشگاه‌ها را کاملا مختل کرده و نشانه آن نیز این است که امروز شاهد هستیم بسیاری از دانشگاه‌ها قرار است امتحانات خود را به صورت مجازی برگزار کنند.

فراتر از این حتی روز گذشته معاون وزیر علوم اعلام کرد ترم تحصیلی آینده نیز قرار است به صورت مجازی برگزار شود و 90 درصد تمرکز دانشگاه‌ها روی برگزاری مجازی ترم تحصیلی است.

اما در این میان دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه پیام نور مشهد نیز در ترم تحصیلی جاری خود با مشکلات متعددی روبرو هستند که باید برای آن چاره‌اندیشی شود.

جمعی از دانشجویان مقطع دکترا دانشگاه پیام نور مشهد که در مرحله انجام رساله خود هستند خواستار بخشش شهریه و حذف سنوات نیمسال دوم 98-99 خود هستند.


استدلال این گروه از دانشجویان این است که در ایامی که با توجه به تمهیدات پیش‌بینی شده در راستای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، دانشگاه‌ها و مراکز عالی تعطیل شده‌اند و براساس صحبت‌های علی خاکی؛ صدیق معاون آموزشی وزیر علوم در رابطه با ابلاغ سند اجرایی «موارد مستلزم تصمیم¬گیری و اقدام در حوزه آموزش دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی – نیمسال دوم 99 – 98»  و ذیل بخش رهنمودهای مورد تأکید برای تداوم و اتمام نیمسال دوم تحصیلی 1399-1398 در این سند در  بند 8 آن آمده استکه: در صورت لزوم و با تشخیص معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی، افزایش یک نیمسال به سقف سنوات دانشجویانی که به دلیل حذف واحدهای درسی یا عدم امکان برخورداری از کلاس‌های حضوری یا غیرحضوری و برگزار نشدن جلسه دفاع از پایان نامه و رساله با کمبود سنوات مجاز مواجه شده‌اند، مجاز است.

براساس بند یاد شده و با توجه به اینکه دانشجویان مقطع دکترای دانشگاه پیام نور که در آزمون جامع قبول شده و در مرحله انجام رساله هستند در نیمسال تحصیلی جاری به علت تعطیلی دانشگاه از امکان بهره‌گیری از خدمات دانشگاه و آزمایشگاهی محروم بودند و عملا هیچ خدماتی دریافت نکردند در شرایط فعلی و با توجه به مشکلات اقتصادی پیش‌آمده دور از انصاف است که  برای این دسته از دانشجویان بدون دریافت هرگونه خدمات تحصیلی، این نیمسال جز، سنوات تحصیلی به شمار آید و برای خدمتی که صورت نگرفته است شهریه منظور گردد.

تاکنون دانشگاه پیام نور دستورالعملی مبنی بر حذف سنوات این نیمسال و بخشش شهریه برای دانشجویان یاد شده  ارائه نکرده  در حالی که در سایر دانشگاه‌ها گزینه‌ای با عنوان حذف اختیاری ترم برای این قبیل دانشجویان که عملا هیچ بهره‌ای از دانشگاه نبرده‌اند لحاظ شده است.

این گروه از دانشجویان مقطع دکترا دانشگاه پیام نور آزمون جامع را پشت سر گذاشته و در حال انجام رساله دکترا با محوریت آزمایشگاهی- تجربی و نیازمند به حضور مستمر در محل آزمایشگاه بوده و یا دانشجویان فعال در مراکز پژوهشی و آزمایشگاهی استان‌های به غیر از مرکز اصلی دانشگاه خود که به مراتب به علت حساسیت و ممنوعیت عبور و مرور بین شهری دچار وقفه کامل در ترم جاری تحصیلی خود هستند.

بر این اساس این دانشجویان در درجه اول  از ریاست و مسئولان دانشگاه و در گام بعد از مسئولین وزارت علوم تقاضا دارند با توجه به بحران پیش‌ آمده و مشکلات اقتصادی که همه در گیر آن هستند نسبت به حذف سنوات این نیمسال و بخشش شهریه برای رفع مشکل دانشجویان مذکور بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مورد نیاز را صادر و در شرایطی که همه به علت تاخیرات زمانی در انجام رساله‌های دکترا در شرایط پیش آمده متحمل ضرر شده‌اند مانع از دوچندان شدن این خسارات و تحمل فشارهای روحی و اقتصادی ناشی از  دریافت ناعادلانه شهریه و احتساب این نیمسال در سنوات تحصیلی شوند.

 

 

قبل از ورود به دانشگاه پیام نور باید بدانید

ورودی جدید به دانشگاه پیام نور باید بدانند

دانلود لیست منابع و ارائه دروس پیام نور ترم بهمن 99 کلیک کنید

 

 

دانلود رایگان نمونه سوال با جواب پیام نور

 

 

 1. فاطمه عزیزی پاسخ

  با سلام واقعا دانشگاه پیام نور مشهد شورش رو درآورده مدیر گروه ریاضی خانم دکتری هست که همه رو زجر میده و کسی به داد ما نمیرسه ورودی های من در دانشگاه فردوسی مشهد که رتبه علمی دانشگاه از پیام نور بسیار بالا تر هستند تا الان دکتری گرفته اند ولی من هنوز اجازه پروپزال ندارم. لطفا رسیدگی کنید

 2. سمانه هاشمى پاسخ

  بنده نیز با موارد فوق موافقم خصوصا که دانشگاه پیام نور مشهد تجهیزات آزمایشگاهى کافى ندارد و براى انجام آزمایش هاى مرتبط با انجام رساله و نمونه ها مجبوریم که با پرداخت هزینه ،در آزمایشگاههاى دانشگاههاى دیگر آن ها را انجام دهیم ، که در این دوران تعطیل بودند.

 3. ناشناس پاسخ

  والا ما زمانی که دانشگاه باز بود از استاد راهنمامون خیری نمیدیدیم چه برسه الان که دیگه کرونا اومده و آدم جرات نمیکنه بهشون زنگ بزنه!من بخاطر مسافت دور اصلا نتونستم برم مشهد و پیگیر کارای رساله ام باشم و عملا این ترم هیچ کار مفیدی انجام ندادم! لطفا حذف ترم‌رو برای ما هم فعال کنید !

 4. f پاسخ

  لطفا رسیدگی شود.همه دانشگاهها این حذف ترم را به صورت اختیاری به دانشجو واگذار نموده اند حال آنکه در این دانشگاه منافع دانشجو کمترین اهمیت را دارد.

 5. س.اسدی پاسخ

  با سلام 

  با توجه به شرایط نابسامانی که کرونا ایجاد کرد و متناسب با دستور وزارت علوم بر حذف ترم اختیاری برای کلیه دانشگاهها چرا تا کنون پیام نور در این زمینه اقدام نکرده؟! مطابق با کدوم مصلحت کشوری و ملی دانشجوی دکترا که در بالاترین سطح علمی و اکادمیک قرار گرفته از حق طبیعی خود به خاطر منافع تعدادی از مسولین دانشگاهی بی نصیب میشود؟ در این ایام کرونا که تعطیلی ها و ممنوعیت تردد بین شهری به خاطر حفظ سلامت ملی تصویب شده چرا دانشجوی دکترا که قادر به کار بر روی تز خود نبوده متحمل سنوات بی دلیل و شهریه ناعادلانه اونهم بدون دریافت هرگونه خدماتی شود؟

  لذا از مسولین  خواهشمندیم در هر رده ای که تامین احقاق حق ما دانشگاهیان به عنوان قشری از  مردم را پذیرفتید در مورد اجرای طرح تصویب شده حذف ترم در دانشگاه پیام نور مطابق با دستور صادر شده اقدام فرمایند

 6. آلا جاویدفر پاسخ

  با سلام 
  با توجه به شرایط نابسامانی که کرونا ایجاد کرد و متناسب با دستور وزارت علوم بر حذف ترم اختیاری برای کلیه دانشگاهها چرا تا کنون پیام نور در این زمینه اقدام نکرده؟! مطابق با کدوم مصلحت کشوری و ملی دانشجوی دکترا که در بالاترین سطح علمی و اکادمیک قرار گرفته از حق طبیعی خود به خاطر منافع تعدادی از مسولین دانشگاهی بی نصیب میشود؟! در این ایام کرونا که تعطیلی ها و ممنوعیت تردد بین شهری به خاطر حفظ سلامت ملی تصویب شده چرا دانشجوی دکترا که قادر به کار بر روی تز خود نبوده متحمل سنوات بی دلیل و شهریه ناعادلانه اونهم بدون دریافت هرگونه خدماتی شود؟
  لذا از مسولین  خواهشمندیم در هر رده ای که تامین احقاق حق ما دانشگاهیان به عنوان قشری از  مردم را پذیرفتید در مورد اجرای طرح تصویب شده حذف ترم در دانشگاه پیام نور مطابق با دستور صادر شده اقدام فرمایند.

 7. کاملیا غلامرضازاده پاسخ

  باسلام باشرایط اپیدمی شدن بیماری کووید ۱۹ و تعطیلی سراسری دانشگاه ها از اواسط بهمن تا اواخر اردیبهشت توسط ابلاغیه صادر شده توسط وزارت علوم و منع تردد بین شهری ولو این که بخش اداری دانشگاه پیام نور به قول بعضی از مسئولین باز بوده باشد که این مقوله برای دانشجویان در حال تحصیل دربرگزاری کلاس یا باز بودن ازمایشگاه بی ارتباط می باشند و مرتبط به بخش اداری وامور فارغالتحصیلان عزیز می باشد بعد از بازگشایی نیز با توجه به رعایت پروتکل هایی نظیر جلوگیری از ازدحام و کاهش ساعت های کاری روند تز بسیار کند پیش می رود بنابراین دوراز انصاف است که در این شرایط دانشجو هم متحمل شهریه و هم سنوات گردد

برای ارسال نظر از فرم زیر استفاده کنید

پی ان یو نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
در صورتی که سوالی دارید باید از قسمت " پرسش و پاسخ " سایت استفاده کنید

قوانین ارسال نظر پرسش و پاسخ

 

 

 

 


نمونه سوالات پیام نور
سامانه پرسش و پاسخ اخبار پیام نور

 

این سایت هیچگونه وابستگی به دانشگاه پیام نور و مدیریت آن ندارد
کلیه حقوق این سایت ، متعلق به PnuNews.com می باشد و استفاده از مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است .
طراحی سایت : پی ان یو نیوز
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است