نوآورترین دانشگاه‌های اروپا را بشناسید - پی ان یو نیوز - PnuNews - اخبار پیام نور
29 خرداد 1395
دانشگاه خارجی

نوآورترین دانشگاه‌های اروپا را بشناسید

رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز با تاکید بر اینکه روسیه، ترکیه، سوئد و فنلاند فاقد رتبه در میان 100 دانشگاه برتر نوآور هستند،‌گفت: تمرکز دانشگاه‌های نوآور در بخش اروپای غربی است ضمن آن که 6 دانشگاه کشورهای آلمان و سوئیس در میان 10 دانشگاه نوآور دنیا قرار گرفته‌اند.

 

به گزارش سایت پی ان یو نیوز دکتر جعفر مهراد در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر این که در نگاه اول به نظر می‌رسد که نوآورترین دانشگاه‌های اروپا دارای وجوه مشترکی با یکدیگر نیستند، افزود: برخی از دانشگاه‌ها کاتولیک مذهب، برخی غیر دینی، بعضی از آنها دولتی و دسته دیگر دانشگاه‌ها خصوصی هستند از سوی دیگر، برخی از دانشگاه‌ها 920 سال قدمت دارند و موسسه‌ای مستقل است که کمتر از یک دهه از تاسیس آن می‌گذرد.

وی با تاکید بر این که دانشگاه‌های نوآور در سطح قاره اروپا پراکنده شده است، اظهار کرد: تقریبا این دانشگاه‌ها بر تحقیقات کاربردی و علوم عملی تاکید دارند از این رو دانشگاه‌ها و کالج‌های فنی در بین یک درصد دانشگاه‌های نوآور اروپا حضوری برجسته دارند.

مهراد، ویژگی بارز دانشگاه‌های نوآور برتر را پیشبرد علم، اختراع فناوری‌های جدید و کمک به توسعه اقتصادی جهانی ذکر کرد و ادامه داد: بر این اساس نوآورترین دانشگاه‌های اروپا دانشگاه آلمانی زبان KU-Leuven است که در سال 1425 در ناحیه فلاندرز بلژیک است که در سال 1425 توسط پاپ مارتین پنجم تاسیس شد.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز این دانشگاه را قدیمی‌ترین دانشگاه کاتولیک اروپا توصیف کرد و یادآور شد: ولی تحصیل در این دانشگاه محدود به الهیات نمی‌شود؛‌ چرا که ماموریت جدید این دانشگاه تحقیقات علمی پیشرفته است و درهای این دانشگاه بر روی دانشجویان کلیه ادیان باز است.

مهراد با تاکید بر این که در سال 2014 میلادی هزینه‌های پژوهشی این دانشگاه بالغ بر 426 میلیون یورو بود، اضافه کرد: دانشگاهKU  جایگاه نخست خود را در پرتو اختراعات مهم و موثر خود به دست آورده است.

این چهره ماندگار با اشاره به وضعیت پژوهشی این دانشگاه، خاطرنشان کرد: دانشگاه KU بیش از هر دانشگاه اروپایی پتنت به ثبت رسانده است و سایر دانشگاه نیز غالبا در اختراعات خود به تحقیقات این دانشگاه استناد می‌کنند.

وی با تاکید بر این که برخی از دانشگاه‌های برتر در میان نوآورترین دانشگاه‌های اروپایی در بدو امر بخشی از دانشگاه‌های بزرگ بودند، ادامه داد: به عنوان مثال امپریال کالج لندن که در رتبه دوم نوآوری را در اختیار دارد در ابتدای تاسیس بخشی از دانشگاه لندن بوده و با امپریال کالج علم، فناوری و پزشکی اقدام شد.

مهراد با تاکید بر این که امپریال کالج لندن در ژوئیه 2007 کاملا مستقل شده و اکنون با 16 هزار دانشجو از 125 کشور جهان، دانشگاهی پژوهش محور است، گفت: علاوه بر آن هم اکنون رتبه این دانشگاه از دانشگاه لندن که حائز رتبه 30 در میان 100 دانشگاه نوآوری اروپایی است، بالاتر است.

بنیانگذار پایگاه استنادی جهان اسلام، با تاکید بر این که پلی تکنیک لوزان در سوئیس شکل فعلی خود را در سال 1968 به دست آورده است، افزود: پیش از این پلی تکنیک لوزان بخشی از دانشگاه لوزان بود و اکنون پلی تکنیک لوزان موسسه‌ای وابسته به دولت فدراسیون سوئیس است که دانشجویان سوئیس را پذیرش می‌کنند.

وی اضافه کرد: سایر دانشگاه‌های برتر اختصاصا به عنوان مراکز نوآور تاسیس شده‌اند که نمونه آن دانشگاه فنی مونیخ آلمان است که رتبه 5 را در میان 100 دانشگاه نوآور اروپا در اختیار دارد.

مهراد،خاطرنشان کرد: این دانشگاه در سال 1868 تاسیس شد و در انتقال آلمان از یک کشور کشاورزی به یک کشور صنعتی نقش مهمی ایفا کرده است.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه شیراز، این دانشگاه هم اکنون 37 هزار دانشجو دارد و 13 نفر از اعضای هیات علمی و فارغ التحصیلان این دانشگاه نیز از سال 1927 به بعد برنده جایزه نوبل شدند.

وی تعداد دانشگاه‌های نوآور آلمان در میان 100 دانشگاه نوآور برتر اروپا را 24 دانشگاه ذکر کرد که بیش از هر کشور اروپایی است و افزود: انگلستان با 17 دانشگاه در مرتبه دوم قرار دارد. علاوه بر آن رتبه دانشگاه کمبریج در این زمینه رتبه 3 و رتبه دانشگاه آکسفورد 8 است.

مهراد، تاکید کرد: بزرگترین دانشمندان تاریخ علم جهان مانند «اسحاق نیوتن»، «چالز داروین» و «آلن تورینگ» در دانشگاه کمبریج و «راجرز بیکن»، «رابرا هوک» و «ادموند هیلی» در آکسفورد تحصیل کرده‌اند.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز، با اشاره به وضعیت دانشگاه‌های جمهوری ایرلند، یادآور شد: جمهوری ایرلند با دارا بودن جمعتی کمتر از 5 میلیون نفر، در میان 100 دانشگاه نوآور اروپا تنها 3 دانشگاه دارد.

به گفته وی، کالج کلینیکی دوبلین با رتبه 48 برترین دانشگاه ایرلند است که در سال 1592 تاسیس شده است و پروانه ثبت اختراع این دانشگاه بسیار مشهور و معتبر است که این امر نشان دهنده تاثیر این دانشگاه بر تحقیق و توسعه جهانی است.

مهراد، ادامه داد: بر این اساس منطقه اروپای غربی با 60 دانشگاه برتر در میان 100 دانشگاه نوآور نسبت به سایر مناطق برتری دارد.

به گفته وی اروپای شمالی با 24 دانشگاه در مرتبه دوم قرار دارد و اروپای جنوبی در این رتبه بندی دارای 15 دانشگاه و اروپای شرقی نیز دارای یک دانشگاه است که با نامjajrellonia  در لهستان رتبه 92 را به دست آورده است.

رییس بخش علم شناسی و علم اطلاعات دانشگاه شیراز با تاکید بر آن که 5 دانشگاه برتر این رتبه بندی در کشورهایی قرار دارند که جز اتحادیه اروپا نیستند، یادآور شد: این 5 دانشگاه شامل 4 دانشگاه در سوئیس و دانشگاه اسلو در نروژ با رتبه 41 می‌شود.

وی با تاکید بر این که دانشگاه‌های روسیه،‌ ترکیه، فنلاند و سوئد فاقد رتبه در میان دانشگاه‌های برتر نوآور اروپا هستند، اظهار کرد: به این ترتیب 10 دانشگاه اول در قلمرو نوآورترین دانشگاه‌های اروپا به شرح ذیل است:

رتبه نام دانشگاه نام کشور
1 دانشگاه KU-Leuven  بلژیک
2 امپریال کالج لندن انگلستان
3 کمبریج انگلستان
4 پلی تکنیک لوزان سوئیس
5 فنی مونیخ آلمان
6 ارلانگن نورنبرگ  آلمان
7 فنی دلفت هلند
8 آکسفورد انگلستان
9 مونیخ آلمان
10 زوریخ سوییس

 

 

قبل از ورود به دانشگاه پیام نور باید بدانید

ورودی جدید به دانشگاه پیام نور باید بدانند

دانلود لیست منابع و ارائه دروس پیام نور ترم بهمن 99 کلیک کنید

 

 

دانلود رایگان نمونه سوال با جواب پیام نور

 

 

برای ارسال نظر از فرم زیر استفاده کنید

پی ان یو نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
نظراتی که غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
در صورتی که سوالی دارید باید از قسمت " پرسش و پاسخ " سایت استفاده کنید

قوانین ارسال نظر پرسش و پاسخ

 

 

 

 


نمونه سوالات پیام نور
سامانه پرسش و پاسخ اخبار پیام نور

 

این سایت هیچگونه وابستگی به دانشگاه پیام نور و مدیریت آن ندارد
کلیه حقوق این سایت ، متعلق به PnuNews.com می باشد و استفاده از مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است .
طراحی سایت : پی ان یو نیوز
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است